7 Şubat 2018 Çarşamba

engelli ve yaslılar için de yeni kaynak çıktı

engelli ve yaslılar

engelli ve yaslılar 

Toplumun her kesimini ilgilendiren torba tasarıda engelliler de unutulmadı. Engelli ve yaşlılara yönelik hizmetler için yeni bir kaynak öngörüldü. Engellilerin topluma uyumu kolaylaştırılacak.

MİRAY ÇİMEN

Toplumun her kesimini ilgilendiren düzenlemeleri içeren torba tasarıda engelliler de unutulmadı. Sosyal ve Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu gelirlerinden kullanılacak yüzde 5’lik tutar engelli ve yaşlıların hizmetlerinde kullanılacak.

UYUMU KOLAYLAŞACAK

Böylece engellilerin ve yaşlıların topluma uyumu kolaylaştırılarak, erişilebilirlikleri sağlanacak. Hükümetin Meclis’e sunduğu Vergi Kanunları ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik öngören yasa tasarısı engelliler, yaşlılar ve kadınlar hakkında da önemli düzenlemeler içeriyor. Buna göre, engellilere ve yaşlılara yönelik hizmetlere kaynak tahsisi etkinleştirilecek. 

YÜZDE 5’İ AYRILACAK

Engellilere ve yaşlılara yönelik projeler ile yapım, kiralama işleri ve diğer faaliyetlere yönelik olarak kullanılmak üzere, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu gelirlerinin yüzde 5’e kadarının Fon Kurulu’nun onaylayacağı projeler için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı emrine tahsis edilmesi sağlanacak. Böylece topluma uyumlarının daha da kolaylaştırılması amaçlanıyor. 

Pozitif ayrımcılık yapılacak

Kadın, genç ve engelli istihdamında teşvik süresi 12 ay yerine 18 ay olarak daha uzun belirlenecek. Maddeyle kadın, engelli ve gençlere pozitif ayrımcılık yapılmasıyla ilave istihdam sağlan özel sektöre işverenlerine yönelik gelir vergisi stopajı teşviki ve damga vergisi desteği sağlanacak. Öte yandan işverene kreş desteği de tasarıda yer alıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

kemik gelişimine iyi gelen besinler

kemik gelişimine besin Sütün andropozdan korunmasını sağlayacak 1 numaralı yemek olduğunu düşünüyor musunuz? Tekrar düşün! Amerikalı araştır...