REKLAM1REKLAM1

KIRILMA

[recent][ticker2]
27 Şubat 2018 Salı

Borcu olanlara sürpriz af

Kamuya olan borçlarını ödeyemeyen esnaf, çiftçi ve sahiplerine af müjdesi geldi.
Borcu af

Borcu olanlara sürpriz af


Hükmet piyasaya, banka hatta ortaklarına borçlarını ödeyemez hale düşmüş çok zor durumdaki esnaf çiftçi serbest meslek sahipleriyle şirketlerin kamuya olan borçlarına sürpriz bir af getirdi.Zora düşen milyonlarca mükellef 1 Ocak 2018 den itibaren devlete olan vergi, sigorta ceza ve benzeri tüm borçlarının yeniden yapılandırıp 5 yıl vadeye kadar taksitlendirilmesini isteyebilecek.Yeni borç yapılandırmaları önümüzdeki yerel vadeye kadar seçimler boyunca aktif olarak sürekli yapılabilecek.

KASADA 1 LİRA BORÇ 10 LİRA 
Sözcü Erdoğan süzer haber göre iktidara gel-dinden bu yana birbiri ardına sayısız af yasaları çıkaran hükmet bundan sonra af yasalarını Meclis getirmek yerine bakanlar kuruluna adeta otomatik af çıkartma yetkisi vermişti.
Geçen yılın mayıs ayında bakanlar verilen kamu alacaklarını yeniden yapılandırma yetkisi ilk kez bu yılın başından itibaren geçerli olmak üzere kullanılacak.Belediye dahil tüm kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların çok düşük faizlerle 6 aydan 60 aya 5 yıl kadar taksitlendirilmesi öngören karar resmi gazete yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Yapılandırma çok zor duruma düşen mükelleflerin 1 Ocak 2018 itibaren kamuya oluşmuş hatta bundan sonra oluşabilecek tüm kamu alacaklarını kapsıyor. Karar sayesinde bundan sonra esnaf çiftçi serbest meslek erbabı ya da şirketler zora düştükleri gün borç yapılandırması talebinde bulunabilecekler otomatik yeni af geldi.Yasa gereği otomatik aflardan geçmiş 3 yıl boyunca beyannamelerini zamanında vermiş vergi borçlarını zamanında ödemiş aflardan yararlansa da taksitlerini aksatmamış ise çok zor duruma düşmüş esnaf çiftçi serbest meslek erbabı ve şirketler yararlanabilecek.Bakanlar kurulu.yayımladığı yeni kararıyla ‘çok zor durum' halinin tespitinde kullanılacak kriterleri de tek tek belirledi. Buna göre kasasındaki ve bankadaki toplam nakit varlığı, vadesi bir yıldan daha kısa olan borçlarının ancak yüzde 10'u ve daha azını karşılayabilen, piyasadan olan kısa vadeli alacakları da dahil banka ve kasa varlıkları bir yıldan kısa vadeli borçlarının ancak yüzde 70'i ve daha azını karşılayabilen ve kısa artı uzun vadeli tüm borçları toplam varlıklarının yine yüzde 70'i ve daha azını karşılayabilenler ‘çok zor  durumda' sayılıp devlete olan vergi, sigorta, ceza ve benzer borçları 5 yıla kadar taksitlendirilebilecek.
 
ÖDEYEMEZSE YİNE AF
 
Her başvuran mükellefin talebi karşılanmayacak. Borçların taksitlendirilmesinde çok zor durumun derecesine göre farklı vade ve tecil faiz oranları uygulanacak. Buna göre örneğin en az derecedeki çok zor durumdaki esnaf ya da çiftçi, borcunu 6 aya kadar ve üretici enflasyonunun yüzde 65'i kadar tecil faizi ödeyerek taksitlendirirken en üst derecedeki çok zor durumdaki esnafa 60 aya kadar vade ve üretici enflasyonunun sadece yüzde 5'i kadar tecil faizi uygulanacak. Bu taksitlendirmelere rağmen borcunu ödeyemeyenlere iki kez daha tecil imkanı sağlanacak.
 
YAPILANDIRMA SEÇİMLERDE DE UYGULANACAK
 
Yeni düzenleme ile yapılandırmalar otomatiğe bağlanacak ve önümüzdeki seçimlerde de uygulanacak.


Borcu olanlara sürpriz af Tarafından gözden geçirildi haberefendi on Şubat 27, 2018 Değerlendirme: 5 Kamuya olan borçlarını ödeyemeyen esnaf, çiftçi ve sahiplerine af müjdesi geldi. Borcu olanlara sürpriz af Hükmet piyasaya, banka ha...

Tepkiler:

[vergi borcu affı varmı][carousel1]

Hiç yorum yok:

aaa